FILARMONICA OLTENIA CRAIOVA

Secretariat 0251.412.334 / +40 374 897 307

camerale extraordinare
Stagiunea estivală 2017 / Summer Season 2017

DUMINICĂ, 30 IULIE 2017, ORA 20:00, PARCUL ”NICOLAE ROMANESCU” - TEATRUL DE VARĂ /
SUNDAY, 30 JULY 2017, 20:00, ”NICOLAE ROMANESCU” PARK - THE SUMMER THEATRE

Stagiunea estivala v2_2017

ORCHESTRA SIMFONICĂ ȘI CORALA ACADEMICĂ ALE FILARMONICII „OLTENIA” /
“OLTENIA” PHILHARMONIC'S SYMPHONY ORCHESTRA AND ACADEMIC CHOIR

DIRIJOR / CONDUCTOR: GIAN LUIGI ZAMPIERI

SOLISTE / SOLOISTS:
MEE HYE LEE (soprană / soprano, COREEA DE SUD / SOUTH KOREA), SOON HYANG KIM (soprană / soprano, COREEA DE SUD / SOUTH KOREA)

Maestru de cor / Choirmaster: FLORIAN-GEORGE ZAMFIR

În program / Program:
Giuseppe Verdi: Uvertura operei „Forța destinului” / „The Force of Destiny” Overture
Johannes Brahms: Dansurile ungare nr. 1 în Sol minor și nr. 5 în Sol minor / Hungarian Dances No. 1 in G minor and No. 5 in G minor
Wolfgang Amadeus Mozart: “Sull'aria... che soave zeffiretto”, duet din opera “Le Nozze di Figaro” (”Nunta lui Figaro” / “The Marriage of Figaro”)
Jacques Offenbach: Barcarolle (“Belle nuit, ô nuit d'amour”), duet din opera “Les contes d'Hoffmann” (“Povestirile lui Hoffmann” / “The Tales of Hoffmann”)
Georges Bizet: Aria „Je dis que rien ne m'epouvante” din opera „Carmen”
Franz Lehár: Aria Viljei din opereta „Văduva veselă” / Vilja Song from the operetta „The Merry Widow”
Franz Lehár: Aria „Meine lippen sie küssen so heiß” din opereta „Judita”
Georg Friedrich Händel: Corul “Alleluia” din oratoriul “Messiah”, HWV 56 / ”Hallelujah” Chorus from the oratorio “Messiah”, HWV 56
Giuseppe Verdi: „Corul țigăncilor și al matadorilor” din opera „La Traviata” /
                           Chorus „Noi siamo zingarelle...” / „We are gypsy girls...”
                          - „Di Madride noi siam mattadori” / „We are matadors from Madrid”
Giuseppe Verdi: Corul țiganilor” din opera “Il Trovatore” (“Trubadurul”) / ”Chorus of Gypsies” from the opera ”The Troubadour”
Giuseppe Verdi: Corul robilor evrei”: ”Va, pensiero, sull'ali dorate” (”,Zboară, gândule, pe aripi de aur“) din opera “Nabucco” /
                          ”Chorus of the Hebrew Slaves”: ”Fly, thought, on golden wings” from the opera “Nabucco”
Carl Orff: ”O, Fortuna” din cantata profană ”Carmina Burana” / ”O Fortuna” from the scenic cantata ”Carmina Burana”

* Intrarea liberă / * Free Entrance

buton-bilet
parteneri-SITE-2023-n
Copyright © 2013. Toate drepturile rezervate.