FILARMONICA OLTENIA CRAIOVA

Deschiderea festivalului

ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREŞTI

Dirijor: TIBERIU SOARE
Solişti: DAN DEDIU (pian), VLAD MAISTOROVICI (vioară)

În program:
Adrian Enescu - Selecţiuni din coloana sonoră a filmului "Mircea cel Bătrân"
Tiberiu Olah - Selecţiuni din coloana sonoră a filmului "Mihai Viteazul"
Dan Dediu - coloana sonoră a filmului "Ecaterina Teodoroiu", solişti Dan Dediu şi Vlad Maistorovici

Preț bilet: 20 lei

Director artistic al festivalului: Conf. univ. dr. Virgil Cătălin Opriţoiu

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL „CRAIOVA MUZICALĂ”

Ediția 45 Românească

(19 noiembrie – 1 decembrie 2018)

Anul 2018 reprezintă, pentru toată suflarea românească, Anul Centenarului Marii Uniri. Tot ceea ce Filarmonica „Oltenia” Craiova întreprinde în acest an este subsumat celebrării acestui eveniment, urmărindu-se în special promovarea și redescoperirea muzicii românești. Sub directa coordonare a conf. univ. dr. Virgil Cătălin Opriţoiu, directorul artistic al festivalului, în perioada 19 noiembrie – 1 Decembrie 2018 vom asista la concerte simfonice, vocal-simfonice şi recitaluri. Firul roșu care străbate festivalul îl reprezintă muzica românească promovată şi prezentată publicului de către interpreții, de asemenea, români.

Pe afişul evenimentului regăsim nume de artişti consacraţi şi de compozitori moderni şi contemporani, care exprimă identitatea culturală românească. Caracterul internaţional este dat de participarea invitaţilor din diaspora, artişti români valoroşi stabiliţi în străinatate, şi de programul, deşi preponderent românesc, completat cu lucrări din repertoriul universal. Melomanii vor fi încântați să (re)descopere selecțiuni din coloana sonoră a celebrului film "Mihai Viteazul", compozitor Tiberiu Olah, Sonata a III-a, „în caracter popular românesc” de George Enescu, Valsul ”Valurile Dunării” de Iosif Ivanovici, Schlinder's List de John Williams, la care se adaugă două lucrări în primă audiție absolută ”Triptic simfonic” de Gheorghe Stănescu și cantata ”Pe urmele lui Mihai Viteazul” de Eugen Petre Sandu.

Festivalul Internaţional Craiova Muzicală, ajuns la ediţia nr. 45, propune aşadar, în anul 2018, o „radiografie” a muzicii româneşti alături de Orchestra Simfonică Bucureşti (dirijor Tiberiu Soare, solişti Dan Dediu-pian, Vlad Maistorovici-vioară), Duo vioară-pian Diana Moş/Mihai Ungureanu, Camerata Classica (dirijor Nicolae Moldoveanu), Ansamblul vocal „Blue Noise” (Veronica Prodan, Elena Moroşanu, Flavia Zoe, Mihail Grigore, Bogdan Tudor, Denis Bolborea), Cvartetul „Transilvan” (Gabriel Croitoru-vioară, Nicuşor Silaghi-vioara a II-a, Marius Suărăşan-violă, Vasile Jucan-violoncel), Orchestra Simfonică şi Corala Academică ale Filarmonicii „Oltenia” Craiova (dirijor Alexandru Iosub, solist Ioan Emanuel Cherata), Tudor Gheorghe&Corul şi orchestra „Concertino” (dirijor şi orchestrator Marius Hristescu).

Partener media traditional
Cuvantul Libertatii martie 2013

Parteneri media

Radio Romania Muzical 2013 600 x 257      Radio Romania Cultural 600 x 257      Radio Romania Oltenia Craiova logo    TVR Craiova     Tele U Craiova
  Mozaicul 2013      Oltenia3TV      Jurnalul Olteniei-a  Mapamond oltenia-24 jurnal-de-craiova lupa

Muzeul de Arta    RAT Craiova copy    Ramada Plaza Craiova

Mercur Craiova        flori-de-mai copy
Copyright © 2013. Toate drepturile rezervate.